مقالات

زنان بارداروكودكان زير9 ماه،ازآب تهران استفاده نكنند

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

به دنبال مباحث مطرح شده درباره آب تهران طي چند روز اخير، مدير روابط عمومي وزارت بهداشت تاكيد كرد كه مصرف آب شرب تهران خطري براي عامه مردم ندارد و گفت: همان طور كه از طرف استاندار تهران نيز بيان شده، بهتر است مصرف آب در برخي از مناطق تهران به ويژه در مورد زنان باردار و كودكان تا 9 ماه، مطابق توصيه‌هاي وزير بهداشت صورت گيرد.
دكتر سيد حميد حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا گفت: بر اساس پايش انجام شده و نتايج آزمايشگاهي كه مستندات آن در وزارتخانه موجود است، آب برخي از مناطق تهران كمي بالاتر از حد مجاز است كه مصرف آن براي زنان باردار و كودكان تا 9 ماه توصيه نمي‌شود؛ اما براي ديگر گروه‌ها هيچ خطر و ضرري ندارد.
وي ابراز اميدواري كرد كه با بررسي‌ها‌ و پيگيري‌هاي انجام شده، وزارت نيرو در خصوص حذف برخي‌هاي حلقه‌هاي چاه و رقيق كردن آب مناطقي كه نيترات‌شان مقداري بالاتر از حد مجاز بوده اقدام كند تا مشكل اين مناطق به زودي برطرف شود.
حسيني گفت: اميدواريم به منظور رفع نگراني مردم، اسامي اين مناطق هر چه سريع‌تر از طرف مسوولان وزارت نيرو اعلام شود. وظيفه وزارت بهداشت بود كه اين موضوع را به دليل ارتباط با سلامت مردم به ويژه زنان باردار عنوان كند.
نيترات و نيتريت موجود در آب سرطان‌زاست
خطر سقط جنين در پي افزايش نيترات مصرفي در مادران باردار
اگرچه مسئولان استانداري و وزارت نيرو، نيترات موجود در آب تهران را براي سلامت شهروندان بدون خطر بيان مي‌كنند، سرپرست گروه بهداشت محيط و حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشكي تهران به ايسنا گفت: نيترات و نيتريت موجود در آب براثر تركيب با آمين موجود در بدن به عامل سرطان زاي نيتروزآمين تبديل مي‌شود.
دكتر برنا، پريناتولوژيست نيز با بيان اينكه نيترات موجود در هوا و آب، خطر بروز سرطان‌ها به ويژه سرطان دستگاه اعصاب مركزي (CNS) را در كودكان و بالغين افزايش مي‌دهد، ‌گفت: افزايش نيترات مصرفي در مادران باردار خطر سقط جنين را افزايش مي‌دهد.

تاریخ ثبت: 01:29 - 1389.05.03 [ بازگشت به مقالات ]